Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Jak sprawdzić powierzchnię działki na Geoportalu?

Logo portalu Ongeo.pl
Analiza dowolnej działki Online w 5 minut.
Raport o terenie - dokument z ponad 50 stronami map i zestawień.

Jak sprawdzić powierzchnię działki na Geoportalu?

Zastanawiasz się jak sprawdzić powierzchnię działki na Geoportalu Krajowym Na Mapie? Zobacz jak to zrobić krok po kroku.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją działkę na mapie przejdź do aplikacji Geoportal Krajowy, która dostępna jest tutaj.

W kolejnym kroku wybierz metodę wyszukiwania działki. Pamiętaj, że wybierając działkę możesz użyć opcji wyszukiwania zarówno za pomocą wyszukiwarki adresów, jak i poprzez wskazanie działki na mapie. Obie metody wyszukiwania opisujemy dokładnie w osobnym wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu?

Zobacz również instrukcję: Pomiar odległości i powierzchni na mapie na naszym kanale w serwisie youtube.com

Jak sprawdzić powierzchnię działki na Geoportalu?

Działka którą wybrałeś wyróżni się na tle innych poprzez oznaczenie jej granic pogrubioną niebieską linią. Jednocześnie po o lewej stronie mapy pojawi się okno "Informacje o wybranej działce". Wśród danych oprócz szczegółowego adresu oraz Id i numeru działki wyświetli się informacja o jej powierzchni całkowitej. Powierzchnia działki w Geoportalu Na Mapie podawana jest w hektarach (ha). Natomiast jeśli powierzchnia całkowita jest mniejsza niż 1 ha, wówczas podaje się ją w metrach kwadratowych (m2).

Sprawdź powierzchnię działki ewidencyjnej w oknie "Informacje o działce"
Powierzchnia działki w Geoportalu Krajowym Na Mapie

Pomiar powierzchni Na Mapie

Drugim sposobem, aby sprawdzić powierzchnię działki na mapie jest użycie narzędzia "Zmierz powierzchnię". W tym celu należy wybrać je z paska narzędzi, a następnie wskazać punkt od którego chcesz zacząć pomiar.

Wybierz z paska narzędzi "Zmierz powierzchnię" i wykonaj pomiar
Narzędzie "Zmierz powierzchnię"

Kolejne kliknięcia wskażą punkty załamania działki lub jej części. Jeśli chcesz zakończyć pomiar wystarczy, że wskażesz dwuklikiem ostatni punkt pomiarowy.

Pomiar powierzchni działki na mapie
Pomiar powierzchni na mapie

Powierzchnia wybranego obszaru wyświetli się w geometrycznym środku twojego obszaru. Dodatkowo automat pomierzy długość każdego załamania figury z dokładnością do 1 m.

Powierzchnia rzeczywista, a powierzchnia urzędowa działki

Powierzchnia urzędowa działki, czyli ta znajdująca się w księdze wieczystej i ewidencji gruntów i budynków (EGiB) może różnić się od tej, która widnieje się w Geoportalu Krajowym Na Mapie. Jeśli nie doszło do zmiany granic działki, to różnice w powierzchni rzeczywistej, a powierzchni prawnej/urzędowej wynikają m.in. z aktualizacji granic działki w ramach postępowania rozgraniczeniowego lub przejściu z systemu parcelowego na system działkowy. Więcej informacji na ten temat przeczytasz we wpisie: Powierzchnia działki z EGiB niezgodna z powierzchnią pomierzoną w terenie