Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Jak wyznaczyć granice działki w terenie?

Jak wyznaczyć granice działki w terenie?

Zastanawiasz się jak wyznaczyć granice działki na Geoportalu Krajowym Na Mapie? Skorzystaj z narzędzi dostępnych w Geoportalu Krajowym Na Mapie również w wersji mobile. Zobacz, jak wyznaczyć granice działki w aplikacji krok po kroku.

Jeśli chcesz sprawdzić granice działki za pomocą telefonu, pobierz aplikację Geoportal Mobile, korzystając z linku dostępnego w sklepie Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.namapie

Po zainstalowaniu aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym, przejdź do mapy Geoportalu, a następnie odnajdź nieruchomość, dla której chcesz sprawdzić punkty graniczne i punkty załamania działki. Skorzystaj z wyszukiwarki adresów “Szukaj adresu” lub wyszukiwarki działek “Szukaj działki” (1).  Wszystkie metody wyszukiwania opisujemy dokładnie w osobnym wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu?

Pamiętaj, że aby skorzystać z narzędzia pomiarowego, nie musisz wskazywać konkretnej działki. Wystarczy, że zbliżysz się do mapy, tak aby zobaczyć granice działek ewidencyjnych. Korzystając z wersji mobilnej skorzystaj z ekranu dotykowego lub poruszaj się po interaktywnej mapie za pomocą ikon “+” (przybliżenie) lub “-” (oddalenie) (2). 

Wyszukaj działkę w Geoportalu Mobile
Wyszukaj działkę w Geoportalu Mobile,  Geoportal Na Mapie mobile

Wyznacz granice działki w terenie 

Jeśli obecnie przebywasz w okolicy działki, skorzystaj z narzędzia lokalizacji (3). Pamiętaj jednak, że aby skorzystać z narzędzia GPS musisz włączyć zgodę na lokalizowanie urządzenia w Twoim telefonie. 

Wybierz narzędzie lokalizacji
Wybierz narzędzie lokalizacji 

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z wyszukiwarki lub z możliwości zbliżania się do widoku interaktywnej mapy, wskaż interesującą Cię nieruchomość wybierając pole wewnątrz granicy działki ewidencyjnej. Granice działki wyświetlają się na mapie cienką fioletową linią. Wybrana parcela wyróżni się na tle pozostałych. Jej granice pogrubią się, a pole przybierze ciemnofioletowy odcień.

Poniżej wyświetli się okno “Informacje o wybranej działce”. To tutaj odczytasz najważniejsze dane dotyczące działki - dokładny adres i identyfikator, a także otrzymasz współrzędne punktów granicznych działki. Jeśli chcesz je wyświetlić, wybierz “Pomiar” (4). 

Wybierz “Pomiar” aby wyświetlić punkty graniczne działki
Wybierz “Pomiar” aby wyświetlić punkty graniczne działki

Poniżej otrzymasz informacje o powierzchni nieruchomości oraz listę punktów granicznych nieruchomości i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992 (5). Każdy z punktów pomiarowych możesz usunąć lub edytować (6). Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX.

Sprawdź współrzędne działki i zmień układ współrzędnych
Sprawdź współrzędne działki i zmień układ współrzędnych

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mapie lub o innych narzędziach dostępnych w Geoportalu Na Mapie, zapraszamy do kontaktu:

tel. 503 392 404

email: kontakt@geoportal-krajowy.pl

Powiązane tematy: