Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Jak sprawdzić numer działki na Geoportalu?

Jak sprawdzić numer działki na Geoportalu?

Zastanawiasz się jak sprawdzić numer działki na Geoportalu Krajowym Na Mapie? Dowiedz się zatem jak to zrobić krok po kroku.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją działkę na mapie przejdź do aplikacji Geoportal Krajowy, która dostępna jest tutaj.

Jeśli numer działki, którą zamierzasz zdiagnozować nie jest ci znany, ale znasz miejscowość w której się ona znajduje, poszukiwania parceli nie powinny stanowić specjalnego problemu. Wystarczy, że wpiszesz w polu wyszukiwarki adresów nazwę tej miejscowości, a następnie wybierzesz ją z listy podpowiedzi. Narzędzie wyszukiwarki Geoportalu Krajowego Na Mapie przekieruje cię teraz do centrum tejże miejscowości. Jeśli chcesz poznać szczegółowo narzędzie "Wyszukaj adres na mapie" przejdź do wpisu: Jak znaleźć numer działki po adresie - wyszukiwarka adresów.

Sprawdź instrukcje: Jak sprawdzić informacje o działce w serwisie youtube.com:

Jak sprawdzić numer działki na Geoportalu Na Mapie?

Jeśli jednak nie znasz nazwy miejscowości w której położona jest Twoja działka, poszukiwanie może okazać się bardziej problematyczne. Najlepszym sposobem na odnalezienie numeru działki będzie zatem użycie narzędzia filtrowania. Narzędzie to uwzględnia trzy zmienne, które mogą być pomocne przy szukaniu numeru działek, a są to: nazwa gminy, współczynnik kształtu oraz powierzchnia działki.

Aby wyszukać działkę za pomocą filtra należy wybrać z paska narzędzi "Filtrowanie działek". Po lewej stronie mapy pojawi się okno z filtrami dla działek.

Wybierz z paska narzędzi filtrowanie działek
Narzędzie "Filtrowanie działek"

Teraz wystarczy, że wpiszesz nazwę gminy w której położona jest dana nieruchomość, a następnie wybierzesz ją z listy podpowiedzi. W kolejnym kroku ustaw kształt działki spośród trzech dostępnych opcji - wąska, prostokąta, kwadratowa. 

UWAGA! Jeśli wskażesz kształt działki, współczynnik kształtu ustawi się automatycznie.

Ustaw filtr dla wybranej działki
Filtrowanie działek

Dalej wskaż zakres powierzchni twojej działki. Pamiętaj, że nawet jeśli w ogłoszeniu podano dokładną powierzchnię, warto założyć 5-procentowy margines błędu, gdyż nie ma pewności skąd sprzedający czerpał informacje o powierzchni. Może okazać się, że właściciel działki podał powierzchnię urzędową, która widnieje w zapisach księgi wieczystej lub bazie EGiB. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że różni się ona od powierzchni rzeczywistej, a jeśli chcesz wiedzieć na czym polega różnica, polecamy wpis: Powierzchnia działki z EGiB niezgodna z powierzchnią pomierzoną w terenie.

Teraz wystarczy zatwierdzić filtrowanie poprzez wskazanie "Filtruj działki". Narzędzie filtrujące wskaże ci 40 działek w gminie, które odpowiadają twoim zapytaniom.

Poszukując numeru działki sugeruj się m.in. kształtem budynków, punktami charakterystycznymi, które są widoczne na ortofotomapie lub numerami domu.

Narzędzie lokalizacji

Jeśli chcesz wybrać działkę w terenie na którym obecnie przebywasz, możesz dodatkowo użyć narzędzia lokalizacji, które dopasuje widok do twojego położenia.

Wybierz narzędzie lokalizacji
Narzędzie lokalizacji

Jak sprawdzić identyfikator działki?

Jeśli chcesz poznać identyfikator działki wystarczy, że wybierzesz działkę, którą zidentyfikowałeś. Granice wybranej działki zostaną pogrubione niebieską linią, a po lewej stronie mapy pojawią się "Informacje o wybranej działce". To tutaj znajdziesz unikalny identyfikator działki ewidencyjnej.