Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Pomiar powierzchni i pomiar odległości w Geoportalu

Pomiar powierzchni i pomiar odległości w Geoportalu

Chcesz wiedzieć, jaka jest odległość między domem a ogrodzeniem? A może zastanawiasz się, jaką powierzchnię na działce zajmuje kostka brukowa przed domem? Dowiedz się, jak zmierzyć powierzchnię i odległość na mapie w Geoportalu Krajowym.

Jeśli chcesz sprawdzić wymiary lub powierzchnię swojej działki, przejdź do mapy na Geoportalu Krajowym.

W kolejnym kroku wybierz metodę wyszukiwania działki. Możesz skorzystać z wyszukiwarki adresów, odszukać działkę po identyfikatorze dzięki wyszukiwarce działek lub wskazać ją po zbliżeniu do widoku mapy. Wszystkie metody wyszukiwania opisujemy dokładnie w osobnym wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu?

Pamiętaj, że aby skorzystać z narzędzia pomiarowego, nie musisz wskazywać jednej działki. Wystarczy, że zbliżysz się do mapy, tak aby zobaczyć granice działek ewidencyjnych. Miej na uwadze, że aby precyzyjnie pomierzyć odległość między elementami zagospodarowania, należy przełączyć kompozycję mapową na aktualną ortofotomapę. W ten sposób zobaczysz wszystkie obiekty na danym terenie. Dowiedz się, jak to zrobić: Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Pomiar powierzchni i pomiar odległości w Geoportalu

Kiedy już zbliżyłeś/aś się do widoku mapy, wybierz z paska narzędzi "Pomiary na mapie" (1), a następnie zdecyduj, który pomiar zamierzasz przeprowadzić - pomiar odległości, czy powierzchni. Po wybraniu narzędzia, Geoportal w pierwszej kolejności proponuje pomiar powierzchni. Aby przełączyć się na pomiar odległości, należy wybrać ikonę "Odległość" (2).

Wybierz “Pomiary na mapie”, Na Mapie
Wybierz “Pomiary na mapie”, Na Mapie

Pomiar powierzchni w Geoportalu

Aby rozpocząć pomiar powierzchni należy wskazać pierwszy punkt pomiarowy, a następnie pozostałe, aż do narysowania pożądanej figury, której powierzchnię chcesz obliczyć. Automat wraz z oddaleniem od kolejnego punktu, aktualizuje powierzchnię terenu. 

Pomiar powierzchni - wrysuj figurę, dla której chcesz dokonać pomiaru, Na Mapie
Pomiar powierzchni - wrysuj figurę, dla której chcesz dokonać pomiaru, Na Mapie

Jeśli chcesz zakończyć pomiar, zatwierdź ostatni punkt pomiarowy dwuklikiem lewego przycisku myszki. Po prawej stronie, w oknie "Pomiar powierzchni" otrzymasz wynik z pomiaru:

  • powierzchnię, dla której możesz zmienić jednostkę na metry lub kilometry kwadratowe, ary lub hektary (3),
  • listę punktów pomiarowych i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992 (4),

Każdy z punktów pomiarowych możesz usunąć lub edytować (5). W ten sposób nie musisz zaczynać pomiaru od nowa, jeśli okaże się, że jeden z nich jest błędny. W oknie podajemy również długość każdego boku wrysowanej figury. Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX (6).

Wyniki pomiaru powierzchni, Na Mapie
Wyniki pomiaru powierzchni, Na Mapie

Pomiar odległości w Geoportalu

Aby rozpocząć pomiar odległości wystarczy kliknąć w wybrany punkt początkowy, a następnie wskazać kolejne punkty pomiarowe. Automat zapamiętuje wynik pomiaru i podaje go na mapie w metrach z dokładnością do 1 cm

Pomiar odległości - narysuj linie pomiarową, Na Mapie
Pomiar odległości - narysuj linie pomiarową, Na Mapie

Aby zakończyć pomiar należy zatwierdzić zadanie dwuklikiem. Po prawej stronie, w oknie "Pomiar odległości" otrzymasz wynik z pomiaru:

  • długość całkowita,  dla której możesz zmienić jednostkę na centymetry, metry i kilometry (7),
  • listę punktów pomiarowych i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992.

Podobnie jak w przypadku pomiaru powierzchni, każdy z punktów możesz usunąć lub edytować. W ten sposób nie musisz zaczynać pomiaru od nowa, jeśli Twoja linia pomiarowa jest długa. W oknie podajemy również długość każdego boku wrysowanej figury. Długość ta znajduje się także na mapie. Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX.

Wynik pomiaru odległości, Na Mapie
Wynik pomiaru odległości, Na Mapie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mapie lub o innych narzędziach dostępnych w Geoportalu Na Mapie, zapraszamy do kontaktu:

tel. 503 392 404

email: kontakt@geoportal-krajowy.pl