Ortofotomapa dostępna w Geoportalu Na Mapie
Jedną z kompozycji mapowych, z których możemy korzystać w Geoportalu Na Mapie, jest ortofotomapa. Aby sprawdzić jej zawartość otwórz stronę Geoportalu, a następnie kliknij przycisk Przejdź do mapy.
Domyślną mapę bazową portalu można zmienić klikając ikonę Wybierz warstwę mapy. Wśród dostępnych kompozycji kliknij kafelek Ortofotomapa aktualna. Po chwili przeładuje się zawartość mapy portalu:
Za pomocą scrolla myszki możesz sprawdzić zawartość ortofotomapy przybliżając się do wybranego miejsca. Na podkład z ortofotomapą można nałożyć granice działek - wystarczy aktywować kafelek Działki w oknie Wybór mapy - Szczegóły mapy.
Aby zobaczyć granice działek przybliż się na odpowiednią skalę do wybranego miejsca na mapie. Możesz skorzystać z wyszukiwarki działek lub adresów. Możesz także użyć funkcji nawigacyjnych. Po przybliżeniu widoczne są również numery działek.
Przykładowy widok ortofotomapy aktualnej z nałożonymi granicami i numerami działek:
Ortofotomapa powstaje w wyniku przekształcenia do formy ortogonalnej (usunięcie zniekształceń perspektywicznych) zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Dzięki dostępnej w Geoportalu funkcji Pomiary na mapie, możemy wykorzystać kompozycję ortofotomapa aktualna, aby oszacować np. powierzchnię budynku, powierzchnię obszaru, odległość między konkretnymi elementami przestrzeni (np. dwoma budynkami). Podkład z ortofotomapą pozwala w łatwy sposób zidentyfikować odpowiednie punkty w przestrzeni.
Porównanie ortofotomapy z innymi kompozycjami
Geoportal Na Mapie posiada funkcjonalność porównywania różnych kompozycji mapowych. Aby sprawdzić działanie funkcji, kliknij kafelek Porównaj mapy znajdujący się na pasku narzędziowym po prawej stronie okna przeglądarki. Pojawi się dodatkowe okno, w którym należy wskazać, jakie kompozycje chcemy porównać. Z rozwijalnej listy wybierz na przykład Ortofotomapa aktualna i Atlas solarny. Suwakiem znajdującym się na środku ekranu możesz przesuwać widok, aby porównać zawartości obydwu map:
Na terenie Podkarpacia oraz miasta Lublin można porównać ortofotomapę aktualną z ortofotomapą archiwalną, która pokazuje stan terenu w czasach II wojny światowej. Ortofotomapa podkarpacia 1944 jest autorskim opracowaniem twórców Geoportalu na Mapie i przygotowana została na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych przez niemieckie lotnictwo Luftwaffe podczas II wojny światowej.
Raporty dostępne w Geoportalu
A jeżeli interesuje Cię, jak wyglądała Twoja działka kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, możesz wygenerować Raport archiwalnych zdjęć lotniczych. Kliknij ikonę Archiwalne zdjęcia lotnicze. Za pomocą dostępnych narzędzi wskaż działkę lub wyrysuj geometrię terenu, dla którego chcesz pobrać raport. System wyszuka zdjęcia i ortofotomapy archiwalne dostępne dla zaznaczonego obszaru. Z listy możesz wybrać, po dacie rejestracji, zdjęcia, które mają się znaleźć w raporcie. Następnie podaj adres e-mail, na który raport zostanie wysłany. W ostatnim kroku należy dokonać płatności za usługę. Gotowy raport zostanie przesłany na podany adres e-mail w formacie pdf.
A jeżeli interesują Cię krótkookresowe zmiany, jakie zaszły na działce, wygeneruj Raport zdjęć satelitarnych. Raport przedstawia widok terenu w wybranym przedziale czasu (maksymalnie 6 miesięcy w jednym raporcie) na zdjęciach w barwach naturalnych (skala RGB). Raport jest generowany na podstawie zdjęć satelitarnych, które są wykonywane regularnie przez satelity krążące wokół Ziemi. Aby wygenerować raport wybierz ikonę Raport satelitarny. Analogicznie wskaż obszar, dla którego raport ma zostać wygenerowany. Następnie określ przedział dat oraz rozdzielczość zobrazowania. Na tym etapie możesz zadecydować, które sceny chcesz zawrzeć w raporcie, sprawdzając ich podgląd w niskiej rozdzielczości . Dodatkowo możesz zaznaczyć dołączenie wartości obliczonych wskaźników teledetekcyjnych. W kolejnym kroku należy podać adres e-mail, na jaki zostanie przesłany dokument oraz opłacić usługę.
Do czego może przydać się ortofotomapa?
Ortofotomapy są niezwykle wszechstronnym narzędziem, znajdującym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, dzięki swojej precyzji i możliwości dostarczania aktualnych i szczegółowych danych geograficznych. Na pewno jest cennym i niepodważalnym źródłem informacji o stanie terenu na dany moment. Pozwala na dokładną analizę zagospodarowania terenu. Ortofotomapy są używane do analizy i planowania przestrzennego miast, wsi i innych obszarów. Pozwalają na dokładne określenie granic działek, infrastruktury i naturalnych cech terenu. Pomagają także w aktualizacji i weryfikacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ortofotomapa dostarcza precyzyjnych informacji o terenie, co jest pomocne w projektowaniu sieci infrastrukturalnych, takich jak wodociągi, kanalizacja, energetyka (uzbrojenie działki). Wykorzystana może być również do planowania lokalizacji nowych budynków, dróg, mostów itp. oraz do monitorowania postępu prac budowlanych. Ortofotomapa znajduje również zastosowanie w rolnictwie - m.in. do monitorowania stanu upraw i identyfikacji problematycznych obszarów. Swoje zastosowanie ma również w leśnictwie, gdzie ortofotomapa stanowi narzędzie pomocne do monitorowania stanu lasu, planowaniu wycinek czy oceny zagrożeń, jak chociażby choroby drzew. Stanowi również cenny materiał w zagadnieniach związanych z ochroną przyrody. Ortofotomapy stosowane są w zarządzaniu kryzysowym - do planowania i koordynacji akcji ratunkowych w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, trzęsienia ziemi czy pożary. Ortofotomapa będzie również cennym materiałem w zagadnieniach związanych z turystyką i rekreacją. Może posłużyć do projektowania tras i szlaków turystycznych, ale także stanowi bardzo dobrą bazę do przygotowania materiałów promocyjnych.
Jak znaleźć działkę w Geoportalu - wyszukiwarka działek
Wybierz działki na mapie rysując geometrię - selekcja działek
Działka bez wskazanej lokalizacji w otodom - wyszukaj narzędziem filtrowania działek
Jak sprawdzić czy działka jest budowlana na Geoportalu?
Wyszukiwanie działek po powierzchni- filtr działek
Jak sprawdzić numer działki na Geoportalu?
Jak sprawdzić powierzchnię działki na Geoportalu?
Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?
Raport archiwalne zdjęcia lotnicze. Co zawiera i jak pobrać?
Jak sprawdzić wymiary działki na Geoportalu?
Mapy zasięgu 700 metrów od wiatraków i zabudowy
Porównaj mapy - narzędzie do porównania różnych kompozycji mapowych
Mapa Satelitarna z granicami działek w Geoportalu Krajowym
Odległość od granicy działki - narzędzie pokaż bufor
Mapa zasięgu 500 metrów od wiatraków i zabudowy
Pomiar powierzchni i pomiar odległości w Geoportalu
Pomiar działki telefonem GPS - Geoportal Mobile
Jak wyznaczyć granice działki w terenie?
Raport zdjęć satelitarnych
Jak sprawdzić obręb ewidencyjny na Geoportalu?
Jak znaleźć numer działki po adresie - wyszukiwarka adresów
Wyszukiwarka kodów pocztowych, znajdź kod pocztowy na mapie
Decyzje środowiskowe - wyszukiwarka kart informacyjnych
Mapa topograficzna Polski w Geoportalu Na Mapie
Mapa Polski - co zawiera, jak przeglądać interaktywną mapę
Ortofotomapa w Geoportalu Na Mapie