Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Pomiar działki telefonem GPS - Geoportal Mobile

Pomiar działki telefonem GPS - Geoportal Mobile

Korzystaj z narzędzi dostępnych w Geoportalu Krajowym Na Mapie również w wersji mobile. Wykonaj pomiar działki telefonem. Sprawdzaj powierzchnię i odległości terenowe za pomocą urządzenia przenośnego, które zawsze masz pod ręką.

Jeśli chcesz sprawdzić wymiary, odległości i powierzchnię swojej działki za pomocą telefonu pobierz aplikację Geoportal Mobile, korzystając z linku dostępnego w sklepie Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.namapie 

Po zainstalowaniu aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym, przejdź do mapy Geoportalu, a następnie odnajdź nieruchomość, którą chcesz pomierzyć. Skorzystaj z wyszukiwarki adresów “Szukaj adresu” lub wyszukiwarki działek “Szukaj działki” (1).  Wszystkie metody wyszukiwania opisujemy dokładnie w osobnym wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu?

Pamiętaj, że aby skorzystać z narzędzia pomiarowego, nie musisz wskazywać konkretnej działki. Wystarczy, że zbliżysz się do mapy, tak aby zobaczyć granice działek ewidencyjnych. Korzystając z wersji mobilnej skorzystaj z ekranu dotykowego lub poruszaj się po interaktywnej mapie za pomocą ikon “+” (przybliżenie) lub “-” (oddalenie) (2). 

Wyszukaj działkę w Geoportalu Mobile
Wyszukaj działkę w Geoportalu Mobile,  Geoportal Na Mapie mobile

Jeśli chcesz precyzyjniej wyznaczać odległości i powierzchnie pomiędzy poszczególnymi elementami zagospodarowania na mapie, przełącz kompozycję mapową na aktualną ortofotomapę. W ten sposób zobaczysz wszystkie obiekty na danym terenie. Dowiedz się, jak to zrobić: Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Pomiar działki telefonem

Kiedy już zbliżyłeś/aś się do widoku mapy, rozwiń pasek "Narzędzia" (3), a następnie wybierz “Pomiary na mapie” (4). 

Wybierz “Narzędzia” i “Pomiary na mapie”, aby dokonać pomiaru działki, Geoportal Na Mapie mobile
Wybierz “Narzędzia” i “Pomiary na mapie”, aby dokonać pomiaru działki, Geoportal Na Mapie mobile

W kolejnym kroku zdecyduj, który pomiar zamierzasz przeprowadzić - pomiar odległości, czy powierzchni. Po wybraniu narzędzia, Geoportal w pierwszej kolejności proponuje pomiar powierzchni. Aby przełączyć się na pomiar odległości, należy wybrać ikonę "Odległość" (5). W wersji mobilnej możesz również włączyć opcję “Śledź”, która umożliwia wskazanie aktualnego położenia użytkownika (6), przez co pomiar w terenie staje się znacznie łatwiejszy. 

Wybierz pomiar działki telefonem, Geoportal Na Mapie mobile
Wybierz pomiar działki telefonem, Geoportal Na Mapie mobile

Pomiar powierzchni w Geoportalu Mobile 

Kolejne punkty pomiarowe, należy wskazać w taki sposób, aby punkt środkowy pomarańczowego okręgu kursora pokrył się z wierzchołkiem figury, której pole zamierzasz zmierzyć (7). Każdy z punktów pomiarowych należy dodać do obliczenia za pomocą przycisku “Dodaj” (8). Kolejne punkty pomiarowe zaznaczą się na mapie cyfrą od 0 (oznaczającą pkt pierwszy) aż do ostatniego. Automat, wraz z oddaleniem od kolejnego punktu, aktualizuje powierzchnię terenu.  

Wskaż figurę, dla której chcesz obliczyć pole powierzchni, Geoportal Na Mapie mobile
Wskaż figurę, dla której chcesz obliczyć pole powierzchni, Geoportal Na Mapie mobile

W wersji mobilnej nie musisz zatwierdzać ostatniego punktu pomiarowego. Obliczona powierzchnia oraz pozostałe parametry zostaną wskazane poniżej w oknie “Pomiar powierzchni”. Sprawdź, jakie wyniki z pomiaru otrzymasz:

  • powierzchnię, dla której możesz zmienić jednostkę na metry lub kilometry kwadratowe, ary lub hektary (9),
  • listę punktów pomiarowych i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992 (10),

Każdy z punktów pomiarowych możesz usunąć lub edytować (11). W ten sposób nie musisz zaczynać pomiaru od nowa, jeśli okaże się, że jeden z nich jest błędny. W oknie podajemy również długość każdego boku wrysowanej figury. Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX (12).

Pomierz powierzchnię działki w Geoportalu Na Mapie Mobile
Pomierz powierzchnię działki w Geoportalu Na Mapie Mobile

Pomiar odległości w Geoportalu Mobile 

Aby rozpocząć pomiar odległości należy zmienić zakres pomiaru na “Odległość”, wskazać punkt początkowy, a następnie wskazać kolejne punkty pomiarowe. Podobnie jak w przypadku pomiaru powierzchni, każdy z punktów pomiarowych należy zatwierdzić “Dodaj” . Automat zapamiętuje wynik pomiaru i podaje go na mapie w metrach z dokładnością do 1 cm

Pomiar aktualizuje się na bieżąco, a  wszystkie wyniki odczytasz poniżej w oknie “Pomiar odległości”. W wyniku pomiaru otrzymasz:

  • długość całkowitą,  dla której możesz zmienić jednostkę na centymetry, metry i kilometry (13),
  • listę punktów pomiarowych i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992.

Podobnie jak w przypadku pomiaru powierzchni, każdy z punktów możesz usunąć lub edytować. W ten sposób nie musisz zaczynać pomiaru od nowa, jeśli Twoja linia pomiarowa jest długa. W oknie podajemy również długość każdego boku wrysowanej linii. Długość ta znajduje się także na mapie. Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX.

Pomierz długość działki w Geoportalu Na Mapie Mobile
Pomierz długość działki w Geoportalu Na Mapie Mobile

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mapie lub o innych narzędziach dostępnych w Geoportalu Na Mapie, zapraszamy do kontaktu:

tel. 503 392 404

email: kontakt@geoportal-krajowy.pl