Korzystaj z narzędzi dostępnych w Geoportalu Krajowym Na Mapie również w wersji mobile. Wykonaj pomiar działki telefonem. Sprawdzaj powierzchnię i odległości terenowe za pomocą urządzenia przenośnego, które zawsze masz pod ręką.
Jeśli chcesz sprawdzić wymiary, odległości i powierzchnię swojej działki za pomocą telefonu pobierz aplikację Geoportal Mobile, korzystając z linku dostępnego w sklepie Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.namapie
Po zainstalowaniu aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym, przejdź do mapy Geoportalu, a następnie odnajdź nieruchomość, którą chcesz pomierzyć. Skorzystaj z wyszukiwarki adresów “Szukaj adresu” lub wyszukiwarki działek “Szukaj działki” (1). Wszystkie metody wyszukiwania opisujemy dokładnie w osobnym wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu?
Pamiętaj, że aby skorzystać z narzędzia pomiarowego, nie musisz wskazywać konkretnej działki. Wystarczy, że zbliżysz się do mapy, tak aby zobaczyć granice działek ewidencyjnych. Korzystając z wersji mobilnej skorzystaj z ekranu dotykowego lub poruszaj się po interaktywnej mapie za pomocą ikon “+” (przybliżenie) lub “-” (oddalenie) (2).
Jeśli chcesz precyzyjniej wyznaczać odległości i powierzchnie pomiędzy poszczególnymi elementami zagospodarowania na mapie, przełącz kompozycję mapową na aktualną ortofotomapę. W ten sposób zobaczysz wszystkie obiekty na danym terenie. Dowiedz się, jak to zrobić: Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?
Pomiar działki telefonem
Kiedy już zbliżyłeś/aś się do widoku mapy, rozwiń pasek "Narzędzia" (3), a następnie wybierz “Pomiary na mapie” (4).
W kolejnym kroku zdecyduj, który pomiar zamierzasz przeprowadzić - pomiar odległości, czy powierzchni. Po wybraniu narzędzia, Geoportal w pierwszej kolejności proponuje pomiar powierzchni. Aby przełączyć się na pomiar odległości, należy wybrać ikonę "Odległość" (5). W wersji mobilnej możesz również włączyć opcję “Śledź”, która umożliwia wskazanie aktualnego położenia użytkownika (6), przez co pomiar w terenie staje się znacznie łatwiejszy.
Pomiar powierzchni w Geoportalu Mobile
Kolejne punkty pomiarowe, należy wskazać w taki sposób, aby punkt środkowy pomarańczowego okręgu kursora pokrył się z wierzchołkiem figury, której pole zamierzasz zmierzyć (7). Każdy z punktów pomiarowych należy dodać do obliczenia za pomocą przycisku “Dodaj” (8). Kolejne punkty pomiarowe zaznaczą się na mapie cyfrą od 0 (oznaczającą pkt pierwszy) aż do ostatniego. Automat, wraz z oddaleniem od kolejnego punktu, aktualizuje powierzchnię terenu.
W wersji mobilnej nie musisz zatwierdzać ostatniego punktu pomiarowego. Obliczona powierzchnia oraz pozostałe parametry zostaną wskazane poniżej w oknie “Pomiar powierzchni”. Sprawdź, jakie wyniki z pomiaru otrzymasz:
- powierzchnię, dla której możesz zmienić jednostkę na metry lub kilometry kwadratowe, ary lub hektary (9),
- listę punktów pomiarowych i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992 (10),
Każdy z punktów pomiarowych możesz usunąć lub edytować (11). W ten sposób nie musisz zaczynać pomiaru od nowa, jeśli okaże się, że jeden z nich jest błędny. W oknie podajemy również długość każdego boku wrysowanej figury. Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX (12).
Pomiar odległości w Geoportalu Mobile
Aby rozpocząć pomiar odległości należy zmienić zakres pomiaru na “Odległość”, wskazać punkt początkowy, a następnie wskazać kolejne punkty pomiarowe. Podobnie jak w przypadku pomiaru powierzchni, każdy z punktów pomiarowych należy zatwierdzić “Dodaj” . Automat zapamiętuje wynik pomiaru i podaje go na mapie w metrach z dokładnością do 1 cm.
Pomiar aktualizuje się na bieżąco, a wszystkie wyniki odczytasz poniżej w oknie “Pomiar odległości”. W wyniku pomiaru otrzymasz:
- długość całkowitą, dla której możesz zmienić jednostkę na centymetry, metry i kilometry (13),
- listę punktów pomiarowych i ich współrzędne geograficzne XY, dla których możesz wybrać układ odniesienia - WGS 84 i PUWG 1992.
Podobnie jak w przypadku pomiaru powierzchni, każdy z punktów możesz usunąć lub edytować. W ten sposób nie musisz zaczynać pomiaru od nowa, jeśli Twoja linia pomiarowa jest długa. W oknie podajemy również długość każdego boku wrysowanej linii. Długość ta znajduje się także na mapie. Ponadto obliczone dane możesz eksportować do pliku zewnętrznego. Możesz wybrać między dwoma formatami - KLM oraz GPX.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mapie lub o innych narzędziach dostępnych w Geoportalu Na Mapie, zapraszamy do kontaktu:
tel. 503 392 404
email: kontakt@geoportal-krajowy.pl
Jak znaleźć działkę w Geoportalu - wyszukiwarka działek
Wybierz działki na mapie rysując geometrię - selekcja działek
Działka bez wskazanej lokalizacji w otodom - wyszukaj narzędziem filtrowania działek
Jak sprawdzić czy działka jest budowlana na Geoportalu?
Wyszukiwanie działek po powierzchni- filtr działek
Jak sprawdzić numer działki na Geoportalu?
Jak sprawdzić powierzchnię działki na Geoportalu?
Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?
Raport archiwalne zdjęcia lotnicze. Co zawiera i jak pobrać?
Jak sprawdzić wymiary działki na Geoportalu?
Mapy zasięgu 700 metrów od wiatraków i zabudowy
Porównaj mapy - narzędzie do porównania różnych kompozycji mapowych
Mapa Satelitarna z granicami działek w Geoportalu Krajowym
Odległość od granicy działki - narzędzie pokaż bufor
Mapa zasięgu 500 metrów od wiatraków i zabudowy
Pomiar powierzchni i pomiar odległości w Geoportalu
Pomiar działki telefonem GPS - Geoportal Mobile
Jak wyznaczyć granice działki w terenie?
Raport zdjęć satelitarnych
Jak sprawdzić obręb ewidencyjny na Geoportalu?
Jak znaleźć numer działki po adresie - wyszukiwarka adresów
Wyszukiwarka kodów pocztowych, znajdź kod pocztowy na mapie
Decyzje środowiskowe - wyszukiwarka kart informacyjnych
Mapa topograficzna Polski w Geoportalu Na Mapie
Mapa Polski - co zawiera, jak przeglądać interaktywną mapę
Ortofotomapa w Geoportalu Na Mapie