Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Zastanawiasz się, jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu Krajowym Na Mapie? Dowiedz się zatem, jak to zrobić krok po kroku.

W pierwszej kolejności przejdź do mapy na Geoportalu Krajowym. 

Zwróć uwagę, że domyślną mapą ustawioną dla Geoportalu jest Geo mapa, czyli mapa bazowa. Geo mapa zawiera takie elementy jak:

  • granice ewidencyjne działek wraz z ich numerami, 
  • trójwymiarowe bryły budynków i ich adresy, 
  • drogi w ciągu komunikacyjnym,
  • granice obrębów ewidencyjnych.

Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Jeśli chcesz zmienić rodzaj mapy w Geoportalu musisz wybrać opcję "Wybierz warstwę mapy" (1). A następnie wskazać na miniaturę mapy, którą chciałbyś/abyś wyświetlić spośród dostępnych w Geoportalu Na Mapie (2).

Wybierz mapę, Na Mapie
Wybierz mapę, Na Mapie

Poza opisaną Geo mapą w Geoportalu Krajowym Na Mapie dostępne są inne mapy tematyczne - Atlas Solarny oraz ortofotomapa aktualna. Jeśli chcesz wybrać inną warstwę tematyczną wystarczy, że klikniesz w ikonę mapy, a proces ładowania rozpocznie się natychmiast. W Geoportalu Na Mapie możesz również sprawdzić mapy archiwalne, m.in. mapę z czasów II wojny światowej. 

Dowiedz się więcej o mapie Atlas Solarny w filmie na kanale Na Mapie w serwisie youtube.com:

Atlas Solarny jest unikatowym opracowaniem twórców Geoportalu Krajowego Na Mapie, dzięki któremu za darmo zdobędziesz narzędzie do łatwego sprawdzenia nasłonecznienia swojej działki i jej okolicy. Uzbrojony/a w taką informacje możesz zaplanować najlepsze rozmieszczenie nowych inwestycji na działce, m.in. ustalisz najbardziej efektywną i wydajną lokalizację instalacji fotowoltaicznej. 

Posiadając wiedzę odnośnie do nasłonecznienia działki ustalisz również najlepsze rozmieszczenie pomieszczeń w swoim nowobudowanym domu. Dzięki temu zmniejszysz zużycie energii przeznaczonej na ogrzewanie i oświetlenie budynku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat analizy nasłonecznienia dla swojej działki, przejdź do wpisu: Analiza zacienienia, przesłaniania, nasłonecznienia