Logo Na Mapie Geoportal Krajowy

Geoportal Na MapiePomoc

Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Zastanawiasz się jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu Krajowym Na Mapie? Dowiedz się zatem jak to zrobić krok po kroku.

W pierwszej kolejności przejdź do aplikacji Geoportal Krajowy, która dostępna jest → tutaj. Zwróć uwagę, że domyślną mapą ustawioną dla Geoportalu jest Geomapa, czyli mapa bazowa. Geomapa zawiera takie elementy jak chociażby: granice ewidencyjne działek wraz z ich numerami, trójwymiarowe bryły budynków i ich adresy, drogi w ciągu komunikacyjnym oraz granice obrębów ewidencyjnych.

Jak zmienić rodzaj mapy na Geoportalu?

Jeśli chcesz zmienić rodzaj mapy w Geoportalu musisz wybrać opcję "Wybierz warstwę mapy". A następnie wskazać ma miniaturę map, którą chciałbyś wyświetlić spośród dostępnych w Geoportalu Na Mapie.

Zmień warstwę mapy w Geoportalu Na Mapie
Wybierz warstwę mapy

Poza opisaną Geomapą w Geoportalu Krajowym Na Mapie dostępna jest jeszcze jedna warstwa tematyczna - Atlas Solarny. Jeśli chcesz wybrać inną warstwę tematyczną wystarczy, że klikniesz w ikonę mapy, a proces ładowania rozpocznie się natychmiast.

Atlas Solarny jest unikatowym opracowaniem twórców Geoportalu Krajowego Na Mapie, dzięki któremu za darmo zdobędziesz narzędzie do łatwego sprawdzenia nasłonecznienia swojej działki i jej okolicy. Uzbrojony w taką informacje będziesz mógł zaplanować najlepsze rozmieszczenie nowych inwestycji na działce. Między innymi ustalisz najbardziej efektywną i wydajną lokalizację paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Posiadając wiedzę odnośnie nasłonecznienia działki ustalisz również najlepsze rozmieszczenie pomieszczeń w swoim nowobudowanym domu, który być może spowoduje zmniejszenie zużycia energii przeznaczonej na ogrzewanie i oświetlenie budynku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat analizy nasłonecznienia dla swojej działki, przejdź do wpisu → Analiza zacienienia, przesłaniania, nasłonecznienia